Wina z Marche, trufle i oliwa z oliwek:


Za Peterem Greenem, autorem “Le Marche an insider’s guide” muszę przyznać, że połączenie zwiedzania z delektowaniem się marchiańskim winem w licznych winnicach i winiarniach jest wyśmienitym wyborem na włoskie wakacje.
W ostatnich latach tutejsze wino przeżyło prawdziwy rozkwit, w którym ilość zdecydowanie przeszła w jakość. Do tego ceny wina są ciągle, relatywnie do jego jakości, dość niskie.

Wina białe, to:
duma regionu Verdicchio robione z lokalnych szczepów – Verdicchio dei Castelli di Jesi, Verdicchio di Matelica, Bianchello del Metauro i Colli Pesaresi Bianco z północy, Esino Bianco i Colli Maceratesi z centrum regionu i wreszcie Falerio, Offida Pecorino i Passerina z południa.


Wina czerwone:
okolice półwyspu Conero słyną z Rosso Conero produkowanego ze szczepu Montepulciano, dalej Rosso Piceno – centralny i południowy region – z winogron Montepulciano i Sangiovese. Pergola Rosso i Sangiovese dei Colli Pesaresi – Pesaro i Urbino, Offida Rosso z południa, Esino Rosso i wreszcie Lacrima di Moro d’Alba, bardzo ciekawe wino o intensywnym aromacie róży i niepowtarzalnym bukiecie. Obszar uprawy tej winorośli znajdziemy zaledwie parę kilometrów od naszego domu. Inne też….

Trufle:
w Marche możemy znaleźć sześć gatunków trufli ale dwa są szczególnie poszukiwane. Są to trufle białe (Tuber Pico magnatum), osiągające cenę dobrze ponad 4 tys. euro za kg i czarne (Tuber melanosporum Witt) w cenie znacznie przystępniejszej.
Międzynarodowe targi trufli odbywają się jesienią, na przełomie października i listopada w Acqualqnga /k.Cagli (stolica trufli) i Sant’Angelo In Vado /k.Urbino (białe trufle).
Włoscy licencjonowani zbieracze wykopują ok. 100 ton trufli rocznie z pomocą wyszkolonych psów.
Najbliższy rezerwat trufli znajduje się 6m od naszego domu, po drugiej stronie drogi.

Oliwa z oliwek:
włoska oliwa z oliwek na ogół kojarzy się z Ligurią i Toskanią. Mało kto wie, że w Marche produkuje się jedne z najlepszych oliw we Włoszech.
Wg. przewodnika Slow Food oliwa marchigiani zdobywa wiele nagród w konkursie Tre Olive. Np. oliwa extra virgin z Cartoceto, z prowincji Pesaro chroniona jest europejskim DOP (denominazione di origine protetta).
Aby posmakować i poczuć atmosferę towarzyszącą wyrabianiu oliwy najlepiej odwiedzić niewielką tłocznię oliwy na początku listopada, podczas zbiorów oliwek. Warto zobaczyć napięcie towarzyszące pojawieniu się pierwszych kropli „mojej” oliwy, jaka jest?, jaki rok? Napięcie, próbowanie, radość… No, i kupić dużą bańkę tej filtrowanej lub niefiltrowanej oliwy, aby przez cały rok przypominały jesień w Italii.